DOFINANSOWANIA

Dotacje na fotowoltaikę

Perspektywa uzyskania dotacji ułatwia podjęcie decyzji o zainwestowaniu w panele słoneczne. W żadnym wypadku nie są jednak niezbędne - bez nich fotowoltaika w dalszym ciągu się opłaca!

Dotacje nie są niezbędne, żeby sfinansować instalację. Jeśli chcesz oszczędzić sobie problemu związanego z załatwianiem dotacji, rozważ niskooprocentowany kredyt, przygotowany przez banki specjalnie dla przyszłych prosumentów. Następnie skorzystaj z ulgi podatkowej związanej z termomodernizacją Twojego domu. Połączenie tych dwóch to prosty i skuteczny sposób na sfinansowanie instalacji. Jeśli jednak masz na tyle niskie dochody, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie byłoby możliwe, wówczas dobrym rozwiązaniem jest dofinansowanie fotowoltaiki z programów dotacji.

dofinansowania sunfee dotacje

Mój prąd

Zapowiedziany przez premiera Morawieckiego 23 lipca 2019 roku program dofinansowań Mój Prąd jest królem wśród dotacji na fotowoltaikę. Beneficjenci uzyskują dotację bezzwrotną w kwocie 5000 PLN.

UWAGA !!!! III NABÓR ROZPOCZNIE SIĘ 1 LIPCA 2021. MUSISZ MIEĆ SKOŃCZONĄ INWESTYCJĘ, BY ZGŁOSIĆ SIĘ PO DOTACJĘ, A SYSTEM DZIAŁA NA ZASADZIE KTO PIERWSZY TEN LEPSZY. TO DOBRY MOMENT NA INWESTYCJĘ W FOTOWOLTAIKĘ.

Najważniejsze założenia programu DO TEJ PORY:

 • 5000 PLN bezzwrotnej dotacji dla postawionej instalacji
 • Tylko dla osób fizycznych
 • Musisz mieć działającą instalację, żeby składać wniosek
 • Maksymalna wielkość instalacji wynosi 10 kWp

Organ zarządzający – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Prosument 2

Warto też zwrócić uwagę na program Prosument 2. Jak można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma on na celu: „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.

W ramach tego programu można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Budżet programu wynosi 800 mln złotych na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku.

Główne zasady udzielania dofinansowania według programu Prosument 2 to:

 • dotacja w wysokości 15% lub 30% dofinansowania;
 • oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%;
 • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.

Więcej o samym programie można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wybranych banków, które działają w ramach programu. Wszystkie wnioski z różnych programów rozpisane są na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste powietrze

Jeśli masz nieekologiczny piec i niewielkie dochody, prawdopodobnie najlepszym wyborem na dotację będzie dla Ciebie Czyste Powietrze. Program ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzącej z nowobudowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W tym przypadku wnioski należy składać w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie w terminie od 19 września 2018 r. od godz. 8.00 do 30 czerwca 2027 r. do godz. 24.00.

Ważne informacje dotyczące programu Czyste Powietrze to:

 • Istnieją dwa poziomy dofinansowania – mniej zamożni mogą otrzymać większe dofinansowanie
 • Program Czyste Powietrze połączono z Moim Prądem, przez co składając jeden wniosek możesz też otrzymać 5000 PLN dotacji bezzwrotnej na fotowoltaikę.
 • Zakres dofinansowania – poziom dla mniej zamożnych (do 1960 PLN / miesiąc dla osób samotnych, do 1460 PLN/ osobę / miesiąc dla rodzin):
 • Przy wymianie źródła ogrzewania do 32 tysięcy PLN
 • Przy wymianie źródła ogrzewania i dołożeniu instalacji fotowoltaicznej 37 tysięcy PLN (połączenie z dotacją “Mój Prąd” w jednym wniosku)
 • Bez wymiany źródła ogrzewania do 15 tysięcy PLN (np. za samo położenie izolacji, rekuperację itp.)
 • Zakres dofinansowania – poziom dla bardziej zamożnych (do 100 000 PLN dochodu rocznie):

Przy wymianie źródła ogrzewania na pompę ciepła:

do 25 tysięcy PLN

 • dołożeniu instalacji fotowoltaicznej 30 tysięcy PLN (połączenie z dotacją “Mój Prąd” w jednym wniosku)

Przy wymianie źródła ogrzewania na coś innego niż pompa ciepła – do 20 tysięcy PLN:

 • dołożeniu instalacji fotowoltaicznej 25 tysięcy PLN (połączenie z dotacją “Mój Prąd” w jednym wniosku)
 • Bez wymiany źródła ogrzewania do 10 tysięcy PLN (np. za samo położenie izolacji, rekuperację itp.)
 • W przypadku tego programu nabór wniosków trwa, wszystkie ważne informacje znajdują się na stronie nfosigw.gov.pl.

Ulga podatkowa związana z termomodernizacją

Kolejnym sposobem, w jaki Państwo Polskie wspiera prosumentów, jest ulga termomodernizacyjna. Dużą zaletą ulgi jest to,że łatwo z niej skorzystać - po prostu musisz właściwie wypełnić PIT. Od 1 stycznia 2019 osoby prywatne mogą odliczyć sobie koszt instalacji fotowoltaicznej od podatku. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź artykuł fotowoltaika ulga podatkowa 2019.

Najważniejsze założenia programu:

 • Można odliczyć 18% od maksymalnie 53 tysięcy PLN z kwoty inwestycji
 • Ulgę wpisujesz w zeznaniach PIT przez 6 kolejnych lat lub do wyczerpania ww. kwoty
 • Dotacje na fotowoltaike łączą się z tą ulgą
 • W kwotę inwestycji można włożyć moduły fotowoltaiczne, konstrukcje, kable, falownik, jak również montaż

Pomoc w uzyskaniu dotacji

Załatwianie dotacji na fotowoltaikę brzmi skomplikowanie? Pracownicy Sun Fee załatwią wszystkie formalności zarówno w Gminie gdzie pomogą w wypełnieniu odpowiednich papierów.  Jak również uzupełnią niezbędnę dokumenty do PGE, Sprzedawcy i Dystrybutora, jak również wypełnią wnioski o dotację „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze” Dzięki kompleksowej usłudze pracownicy Sun Fee nie pozostawiają klienta samemu sobie i pomogą obrać właściwy kierunek.